Odpis rezolucji studentów UW

Nieznany

Title: Odpis rezolucji studentów UW

Author: Nieznany

Type: Archiwalia

Object identifier: MHŻP-B789

Previous owner purchase location: Warszawa

Date: 11/03/1968

Medium: papier

Technique: rękopis

Dimensions: 30 x 21 cm

Object description

Odpis rezolucji studentów Uniwersytetu Warszawskiego w reakcji na wydarzenia 8 marca 1968. W pierwszej części studenci piszą: „My, studenci zebrani w dniu 11.3.1968 w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, poruszeni i wstrząśnięci wydarzeniami, które ostatnio miały miejsce na terenie warszawskich uczelni i na ulicach naszego miasta, powodowani obywatelską troską oświadczamy: obecna sytuacja na terenie warszawskich uczelni jest wyrazem naruszenia podstawowych swobód demokratycznych i stanowi zagrożenie dla kultury polskiej.”
W kolejnych akapitach studenci stawiają pytania o akcje milicji oraz żądają między innymi przywrócenia praw studenckich Adamowi Michnikowi oraz Henrykowi Szlajferowi.

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl różnorodnych projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68  pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Zachęcamy do włączenia się do programu zbierania pamiątek i historii związanych z Marcem '68.


Is part of collection: Muzeum Historii Żydów Polskich

Category: Pamiątki Historyczne

Rights: domena publiczna

Tags: marzec ’68, Uniwersytet Warszawski