Paszkwil przeciwko Bronisławowi Rałowskiemu

Pracownicy Gorzowskich Zakładów Przemysłu Jedwabnego/Służby Bezpieczeństwa

Title: Paszkwil przeciwko Bronisławowi Rałowskiemu

Author: Pracownicy Gorzowskich Zakładów Przemysłu Jedwabnego/Służby Bezpieczeństwa

Type: Archiwalia

Object identifier: MHŻP-B847/a-c

Previous owner purchase location: Gorzów Wielkopolski

Date: 07/04/1968

Medium: papier

Technique: maszynopis

Dimensions: 29,4 x 21 cm

Object description

Maszynopis na trzech kartkach, z datą 7 kwietnia 1968. Rozpoczyna się słowami „My robotnicy Gorzowskich Zakładów Przemysłu Jedwabniczego z uwagą śledzimy sytuację…”.Donos skierowany był przeciw Bronisławowi Rałowskiemu, dyrektorowi naczelnemu Zjednoczenia Przemysłu Tkanin Jedwabnych i Dekoracyjnych w Łodzi i rozesłany do instancji partyjnych, związkowych, milicji oraz zakładów podległych Zjednoczeniu w całym kraju. W zakładach tekst był również czytany przez radiowęzły. Podpisani pod tekstem „uczciwi pracownicy” oskarżali dyrektora m.in. o uczestnictwo w żydowskim spisku kahalnym. Rałowski, który miał 16 lat, gdy wybuchła wojna, musiał sprawdzić w encyklopedii znaczenie słowa „kahał”, gdyż wcześniej nigdy się z nim nie spotkał.
Powstanie donosu związane było z kampanią antysemicką, jaka trwała w Polsce od 1968 roku, a w wyniku której kilkanaście tysięcy polskich Żydów zostało zmuszonych do emigracji. Wyemigrowała również rodzina Rałowskich.

Program "Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca '68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. Zachęcamy do włączenia się do programu zbierania pamiątek i historii związanych z Marcem '68.


Is part of collection: Muzeum Historii Żydów Polskich

Category: Pamiątki Historyczne

Rights: domena publiczna

Tags: Marzec ’68, antysemityzm