Central Judaica Database

Show description | Show all images

Fabrykant i robotnik

Kazimierz Grus

Title: Fabrykant i robotnik

Author: Kazimierz Grus

Type: Rysunek

Object identifier: MHŻP-A11

Medium: papier

Technique: tusz

Dimensions: 39 cm x 31 cm; w świetle passe-partout: 29 x 26,5

Object description

Rysunek satyryczny, czarno-biały. Karykaturalnie ujęci fabrykant i robotnik. Nad sceną dominuje potężna postać mężczyzny, ujęta w całej postaci, frontalnie. Widoczny na pierwszym planie z lewej strony mężczyzna nosi czarny płaszcz z futrzanym kołnierzem, sztuczkowe spodnie, kalosze ochronne na butach, na głowie ma cylinder. Twarz szczupła, z karykaturalnie wielkim nosem, sumiastym wąsem i brodą. Patrzy z wysokości na siedzącego u progu domu wąsatego mężczyznę w łachmanach, bez butów, z gołą głową. W lewej ręce, karykaturalnie powiększonej, trzyma kij, prawą wyciąga jak po jałmużnę. W tle, z lewej strony za fabrykantem, widoczne budynki fabryczne, dymiące kominy. Z prawej, za robotnikiem, waląca się rudera, kryta strzechą, ze złamanym kominem.
Rysunek sygnowany w lewym dolnym rogu: KGrus, ślady szkicu ołówkiem.

Kazimierz Grus (1885 – 1955) był rysownikiem, karykaturzystą i ilustratorem związanym z takimi czasopismami jak „Cyrulik Warszawski”, „Kolce”, „Żółta Mucha”, „Kurier Poznański”. Jego karykatury dotyczyły sfery obyczajowej i społecznej, część z nich określana jest jako antysemickie.
Arkady Fiedler w swojej książce „Wiek męski – zwycięski” pisał o Grusie „był nie tylko jednym z najwybitniejszych karykaturzystów polskich, ale na pewno najbardziej chuligańskim cyganem wśród naszych grafików.”

Is part of collection: Muzeum Historii Żydów Polskich

Category: Dzieła Sztuki

Similar objects