Central Judaica Database

Show description | Show all images

Likrat Hasifa

Abraham Jofin; Izaak Elhanan Welerszajn

Is part of: Dom Heinego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Aggregate description

Wszystkie obiekty w tym zespole zostały odnalezione na strychu Domu Heinego w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Iłżeckiej 45. Kamienica została zbudowana przez Szmula Heinego, właściciela tartaku na Kuźni w 1913 roku. Według ostrowieckich historyków we wrześniu 1924 roku Związek Chrześcijańskich Cechów Rzemieślniczych założył w tym miejscu Męską Szkołę Dokształcającą Zawodową.Natomiast w latach 30 w Domu Heinego mieściła się Wyższa Szkoła Talmudyczna „Bejs Josef”, w której kształcono przyszłych rabinów. Szkoła prowadzona była przez Stowarzyszenie Popierania i Krzewienia Wiedzy Religijno – Talmudycznej w Ostrowcu Św. działające od 1929 roku. Jego założycielami byli rabin Mordka Szymonowicz, szechita (rytualny rzezak) Ajzyk Mendel Bułka i kupiec Chaskiel Fiszendler [Waldemar Brociek, Adam Penkalla, Regina Renz, Żydzi Ostrowieccy. Zarys dziejów, Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Ostrowiec Św. 1996]. W czasie wojny mieściła się tu siedziba Judenratu - Rady Żydowskiej powołanej na rozkaz Niemców.Podczas likwidacji getta w dniach 11-12 października 1942 roku Dom Heinego został zdewastowany, w efekcie czego prawdopodobnie nadpalone i zniszczone zostały również zebrane na strychu dokumenty tworzące archiwum przedwojennej szkoły talmudycznej. W 2012 r. członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Nie z tej Bajki” przypadkowo natknęli się na archiwum, które następnie przekazali Muzeum Historyczno-Archeologicznemu w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2014 roku dom został wyburzony.

Title: Likrat Hasifa

Author: Abraham Jofin; Izaak Elhanan Welerszajn

Object identifier: 14

Provenance: Ostrowiec Świętokrzyski; druk M. Rozensztajna Piotrków Trybunalski, Plac Trybunalski 7

Date: 1937

Medium: papier

Technique: druk

Object description

Strona tytułowa:
Z pomocą B-żą
Broszura Z OKAZJI ZEBRANIA
Spis treści:
a) Artykuł „Mówcie więc” Autor: Abraham Jofin
b) Artykuł „Zbierzcie się” Autor: Izaak Elhanan Welerszajn
c) Do Zgromadzeń
d) W sprawie edukacji
e) InneWydana przez Związek Jesziw Bejs Josef Białystok
27. szwat 5697 – 8.02.1937
Wydawnictwo Technograf, Białystok Sienkiewicza 20
[str. 12]
Z pomocą B-żą
DZIESIĄTE WALNE ZEBRANIE
Jesziw Bejs Josef w Polsce (w sumie szesnaste)
Uroczyste zebranie odbędzie się w dniach 3-7 adar 5697 [14-18.02 1937] w Białymstoku, w którym udział wezmą przedstawiciele wszystkich Jesziw Bejs Josef we wszystkich krajach.
Ruch w naszych izbach z powodu zebrania
"Ruch w naszych izbach z powodu zebrania wielki jest tym razem, dzień w dzień otrzymujemy listy w wielu miejsc oraz od osób prywatnych z pytaniami i życzeniami w związku z zebraniem. Z Ziemi Izraela otrzymaliśmy oto już drugi list (pocztą lotniczą) z „Har Hakarmel”, iz przybędą statkiem wypływającym w czwartek [paraszy] Hamiszpatim z Hajfy i zamierzają przybyć na zebranie, z B-żą pomocą we wtorek [paraszy] Trumot w nocy. Także z Łotwy przybył list oznajmiający, że przybędą na zebranie ze swych siedzib. Ze wszystkich organizacji przybędą do naszych siedzib na zebranie i wydaje się, że tym razem z pomocą B-żą będzie to większość pod względem ilości i jakości. Niektórzy pytają, czy przełożenie czasu zebrania nie doprowadziło do zamieszania i nieporządku – my staraliśmy się powiadomić wszystkie organizacje oraz osoby prywatne dokładnie w stosownym czasie. Doprawdy, czas, który zyskaliśmy z powodu tego tygodnia przez ostatnie dni dał nam możliwość dokładnego uporządkowania wszystkiego. Staramy się również uzyskać dofinansowanie 50% kosztów podróży dla wszystkich uczestników zebrania i rzecz ta niezmiernie jest już bliska.Oby łaska Pańska nam przyświecała, a jego Szechina czuwała nad dziełem naszych rąk i nimi kierowała. Komitet Organizacyjny"

Is part of collection: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Category: Pamiątki Historyczne

Rights: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Similar objects