Central Judaica Database

Show description | Show all images

List

Mosze Grinberg

Is part of: Dom Heinego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Aggregate description

Wszystkie obiekty w tym zespole zostały odnalezione na strychu Domu Heinego w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Iłżeckiej 45. Kamienica została zbudowana przez Szmula Heinego, właściciela tartaku na Kuźni w 1913 roku. Według ostrowieckich historyków we wrześniu 1924 roku Związek Chrześcijańskich Cechów Rzemieślniczych założył w tym miejscu Męską Szkołę Dokształcającą Zawodową.Natomiast w latach 30 w Domu Heinego mieściła się Wyższa Szkoła Talmudyczna „Bejs Josef”, w której kształcono przyszłych rabinów. Szkoła prowadzona była przez Stowarzyszenie Popierania i Krzewienia Wiedzy Religijno – Talmudycznej w Ostrowcu Św. działające od 1929 roku. Jego założycielami byli rabin Mordka Szymonowicz, szechita (rytualny rzezak) Ajzyk Mendel Bułka i kupiec Chaskiel Fiszendler [Waldemar Brociek, Adam Penkalla, Regina Renz, Żydzi Ostrowieccy. Zarys dziejów, Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Ostrowiec Św. 1996]. W czasie wojny mieściła się tu siedziba Judenratu - Rady Żydowskiej powołanej na rozkaz Niemców.Podczas likwidacji getta w dniach 11-12 października 1942 roku Dom Heinego został zdewastowany, w efekcie czego prawdopodobnie nadpalone i zniszczone zostały również zebrane na strychu dokumenty tworzące archiwum przedwojennej szkoły talmudycznej. W 2012 r. członkowie Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Nie z tej Bajki” przypadkowo natknęli się na archiwum, które następnie przekazali Muzeum Historyczno-Archeologicznemu w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2014 roku dom został wyburzony.

Title: List

Author: Mosze Grinberg

Object identifier: 43/5

Date: lata 30. XX w.?

Medium: papier/atrament

Technique: rękopis

Object description

Nadawca:
Mosze Grinberg
Adresat:
Icil Lewi Brak roku
Piątek, porządku Sameach Zebulon Beceatecha
Do mojego drogiego Szwagra, znanego geniusza, kochanego na górze i poważanego na dole, Korony Dobrego Imienia, Naszego Mistrza i Nauczyciela r. Icil Lewi oraz jego wielce szanownej siostry, o wnętrzu jak córka królewska, pośród kobiet w namiotach Pańskich niech będzie błogosławiona.
Życzę wszystkiego najlepszego w miłości wiernej i [nieczytelne]. W pierwszych słowach donieść pragnę, iż cieszę się dobrym zdrowiem, co daj B-że i obym doczekał od Was takich samych wieści, sela.Pragnę ogłosić Wam radosną nowinę, otóż całkiem niedawno otrzymałem wiadomość z naszej Ziemi Świętej, iż moje wysiłki zakończyły się sukcesem i mam certyfikat, który w najbliższym czasie powinienem otrzymać. Nawet [nieczytelne] był już w Warszawie i widział moje nazwisko zapisane i opieczętowane w Urzędzie Palestyńskim. Muszę więc przygotować się na emigrację do naszej świętej Ziemi, radości całego Izraela. I oto zwracam się do Was z prośbą ogólną, proszę nie odmawiajcie jej, a dobry Pan nigdy Wam nie odmówi. Albowiem zbawienie już blisko, lecz problem w tym, iż wielu oszczerców powstało stąd do Gichon, ja zaś stoję pośrodku nie wiedząc w prawą, czy w lewą stronę się zwrócić i zupełnie bez środków, gdyż wydatki były wielkie. Daliśmy małe wsparcie również jesziwie, które wielkie jest przez wzgląd na nasze możliwości, jednak brakiem nie da się zaspokoić wszelkich potrzeb. Dlatego też błagam Was, którzy byliście dla mnie od dni mej młodości do dziś źródłem wszelkiego miłosierdzia, najpiękniejszymi z możliwych słów: pomóżcie mi w miłosierdziu swym, a miara sprawiedliwości niech Was nie opuszcza. Czyż nie napisano, że gdy ktoś zacznie wypełnianie przykazań mówi się mu, skończ, gdyż jak zapisano w księgach, z każdego wypełnionego przykazania rodzi się anioł, dlatego napisane jest „skończ” itd. Miejcie nadzieję nawet w tych czasach, nie wątpcie w zwycięstwo, a przede wszystkim realizujcie przykazanie wykupu więźniów. Nie ma bowiem nic większego niż przykazanie wykupu więźniów, nałożone na cały Izrael [nieczytelne] gdyż nie mają oni do kogo się zwrócić. Miłosierny ten uczynek będzie zapisany na Wasze imię. Oczywiście wiedziałem również, że czasy są ciężkie, a dochody niewielkie, lecz wydatki te są na chwałę Tory [nieczytelne] i na pewno będzie z tego pomoc i wsparcie dla braci.
Dobry Pan odpłaci za wszystkie dobre uczynki i odbierzecie zapłatę od Pana Boga Izraela, który udzieli Wam wszystkiego co najlepsze dla waszych dobrych dusz i będzie prowadził wasze dusze ku dobremu zawsze i przez wszystkie dni. Na tym kończę, oczekujcie wybawienia od Pana w okamgnieniu.
Błogosławię Wam z okazji Nowego Roku
Mosze Grinberg

Is part of collection: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Category: Pamiątki Historyczne

Rights: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Similar objects