Central Judaica Database

Show description | Show all images

Ślub

Zdzisław Lachur           

Title: Ślub

Author: Zdzisław Lachur           

Type: Dzieła Sztuki

Object identifier: MHŻP-A129

Previous owner purchase location: Warszawa

Date: przed 1969

Medium: papier

Technique: tempera

Dimensions: 27 x 33 cm

Object description

Praca przedstawiająca ślub żydowski. Państwo młodzi z rabinem i rodziną przedstawieni są w centralnej części obrazu, stoją pod czerwoną chupą. Chupa podtrzymywana jest przez dzieci. Panna młoda stoi po lewej stronie, zwrócona w stronę widza. Trzymający ją za ręce pan młody, w ciemnym stroju i sztrajmlu na głowie, patrzy na pannę młodą. Po prawej stoi stronie skrzypek, w tle widoczne są okna i zabudowania sztetla.
Praca o ograniczonej palecie barw, sygnowana w prawym dolnym rogu wersalikami: Z. LACHUR. Na odwrocie pracy stemple:nNa środku „Przedmiot nie podlega zakazowi wywozu za granicę” obok stempla Urzędu Konserwatorskiego w Warszawie, przy ul. Senatorskiej, przy dolnej krawędzi stempel Desy.
Pieczęci związane są z emigracją właścicielki obrazu, Felicji Nowak z domu Raszkin. Urodzona w Warszawie, trafiła do getta w Białymstoku, ale przeżyła Zagładę. Pracowała jako reżyser w Polskim Radio i dziennikarka. W wyniku wydarzeń Marca ’68, na początku lat 70. Felicja Nowak wyemigrowała z rodziną z Polski. Pracowała jako reżyser dźwięku w Radiu Wolna Europa w Monachium, potem w Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze, gdzie mieszkała od 1971 roku. Działała aktywnie w Związku Żydów Polskich w Danii integrując społeczność emigrantów. W 1991 roku ukazały się jej wspomnienia zatytułowane „Moja Gwiazda”. Zmarła w 2015 roku.

Zdzisław Lachur (1920-2007) był polskim artystą malarzem i grafikiem. Studiował na krakowskiej ASP, był współtwórcą Studia Filmów Rysunkowych utworzonego w 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. W 1946 roku zrealizował pierwszy po II wojnie światowej film animowany stworzony na Śląsku. Brał udział w Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Wśród tematów w jego twórczości znaleźć można liczne motywy biblijne i żydowskie, m.in. postaci Żydów, sceny rodzajowe. Za twórczość poświęconą narodowi żydowskiemu został odznaczony przez instytut Yad Vashem.

Is part of collection: Muzeum Historii Żydów Polskich

Category: Dzieła Sztuki

Rights: Muzeum Historii Żydów Polskich

Tags: marzec ’68, ślub

Similar objects