Central Judaica Database

Show description | Show all images

Wizja na tle rumaka

Zdzisław Lachur           

Title: Wizja na tle rumaka

Author: Zdzisław Lachur           

Type: Dzieła Sztuki

Object identifier: MHŻP-A131

Previous owner purchase location: Warszawa

Date: 23/12/1968

Medium: papier

Technique: rysunek, gwasz

Dimensions: 34,5 × 48,5 cm

Object description

Rysunek przedstawiający sylwetkę kobiety z niemowlęciem na tle konia, którego sylwetka wypełnia niemal całą przestrzeń pracy. W lewym dolnym rogu dedykacja: "Wspaniałej Pani Felicji Nowak Z. Lachur" oraz data „23 XII 1968”. Na odwrocie pracy notatka wersalikami „Wizja na tle rumaka / Z Lachur 1968 / 35 x 50”.

Felicja Nowak z domu Raszkin, której dedykowana została praca, urodziła się 23 grudnia 1924 w Warszawie (a więc praca Lachura była najpewniej prezentem urodzinowym). Jej wujem był Jakub Szapiro, esperantysta, a cała rodzina pochodziła z Białegostoku, dokąd potem Felicja trafiła po wybuchu wojny. Znalazła się z matką i babką w getcie białostockim, z którego uciekła i do końca wojny ukrywała się na podbiałostockiej wsi. Po wojnie zamieszkała w Warszawie, wyszła za mąż i założyła rodzinę. Pracowała jako reżyser w Polskim Radio i dziennikarka. W wyniku wydarzeń Marca ’68, na początku lat 70. Felicja Nowak wyemigrowała z rodziną z Polski. Pracowała jako reżyser dźwięku w Radiu Wolna Europa w Monachium, potem w Kopenhadze, gdzie mieszkała od 1971 roku, znalazła zatrudnienie w Bibliotece Królewskiej. Działała aktywnie w Związku Żydów Polskich w Danii integrując społeczność emigrantów. W 1991 roku ukazały się jej wspomnienia zatytułowane „Moja Gwiazda”. Zmarła w 2015 roku.
Zdzisław Lachur (1920-2007), był polskim artystą malarzem i grafikiem. Studiował na krakowskiej ASP, był współtwórcą Studia Filmów Rysunkowych utworzonego w 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. W 1946 roku zrealizował pierwszy po II wojnie światowej film animowany stworzony na Śląsku. Brał udział w Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Wśród tematów w jego twórczości znaleźć można liczne motywy biblijne i żydowskie, m.in. postaci Żydów, sceny rodzajowe. Za twórczość poświęconą narodowi żydowskiemu został odznaczony przez instytut Yad Vashem.

Is part of collection: Muzeum Historii Żydów Polskich

Category: Dzieła Sztuki

Rights: Muzeum Historii Żydów Polskich

Tags: marzec '68

Similar objects