Central Judaica Database

Show description | Show all images

Dyplom doktorski Michała Eliasberga

Uniwersytet Warszawski

Title: Dyplom doktorski Michała Eliasberga

Author: Uniwersytet Warszawski

Object identifier: MHŻP-B1281

Previous owner purchase location: Warszawa

Date: 22/12/1924

Medium: papier

Technique: druk

Dimensions: 43,2 x 57,8 cm

Object description

Dyplom Uniwersytetu Warszawskiego z podpisami rektora Franciszka Krzyształowicza, dziekana Wydziału Lekarskiego Franciszka Czubalskiego oraz profesora Mieczysława Konopackiego. Dyplom potwierdza, że Michał Eliasberg ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego.
Na odwrocie, w lewym górnym rogu znajduje się okrągły stempel notariusza Władysława Jeżewskiego i notatka „Z dokumentu niniejszego zdjęto odpis dnia 17/XII 1926 r., za N. repert. 3312/” z podpisem notariusza. W prawym dolnym rogu czerwony stempel dotyczący odpisu w 1939 r. (?).

Michał Eliasberg urodził się na Łotwie w 1891 roku, był synem lekarza neurologa Bernardarda Eliasberga. Uczył się w łódzkim gimnazjum przy ul. Sienkiewicza, a medycynę studiował na Uniwersytecie Warszawskim. W 1914 roku został zmobilizowany do armii rosyjskiej i trafił do szpitala rosyjskiego Czerwonego Krzyża. Był w niewoli, między innymi warszawskiej Cytadeli. Po wymianie jeńców trafił do Petrogrodu, pracował w wojskowych szpitalach. Po demobilizacji rozpoczął praktykę lekarską w Łodzi. Gdy Łódź została zajęta przez Niemców, uciekł do Warszawy. Kierował prywatnym Zakładem Chirurgicznym przy Hożej 39, który działał pod kierunkiem TOZ. Trafił do getta łódzkiego, gdzie pracował jako Naczelny Chirurg w szpitalu przy ul. Łagiewnickiej, a potem w przy ul. Mickiewicza.
Po wojnie pracował w łódzkich szpitalach, w latach 1953-1959 był ordynatorem Szpitala im. Rydygiera. W 1960 został przeniesiony do pracy jako chirurg w przychodni, natomiast w 1968 roku przeszedł na emeryturę. Był autorem publikacji naukowych i wygłaszał odczyty na konferencjach naukowych. Zmarł w Łodzi w 1973 roku.

Is part of collection: Muzeum Historii Żydów Polskich

Category: Pamiątki Historyczne

Rights: domena publiczna

Tags: Uniwersytet Warszawski, dokument imienny, medycyna

Similar objects