Central Judaica Database

Show description | Show all images

Legitymacja członka rzeczywistego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, na nazwisko Stanisława Kramsztyka

Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej

Title: Legitymacja członka rzeczywistego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, na nazwisko Stanisława Kramsztyka

Author: Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej

Type: archiwalia

Object identifier: MHŻP-B484

Creation location: Warszawa

Usage location: Warszawa

Date: 1936 - 1939

Medium: papier

Technique: druk, rękopis

Dimensions: 10,5 cm x 13,4 cm (rozłożona)

Object description

Legitymacja członkowska rzeczywistego Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej na nazwisko Stanisław Kramsztyk. Na pierwszej stronie, w lewym górnym rogu logo L.O.P.P., napis "Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej", a w tle rysunek samolotu nad hangarami i innym, znajdującym się na ziemi samolotem. Na tylnej okładce tło stanowi rysunek maski przeciwgazowej, w wyznaczonych miejscach wpisane są dane posiadacza legitymacji i podpis prezesa L.O.P.P. Rysunki w kolorze żółtym, napisy i logo - ciemnozielonym.
Wewnątrz legitymacji, na dwóch stronach miejsce na znaczki opłaty składek. Po lewej, w pierwszym roku brak znaczków za lipiec i sierpień, w kolejnym roku opłaty tylko do kwietnia. Znaczki żółte, z wizerunkiem samolotu, o nominale 50 gr. Poniżej znajduje się wyciąg ze statutu stowarzyszenia.

Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej powstała w 1928 roku jako organizacja paramilitarna. Do statutowych zadań Ligi należały m.in. szkolenia w zakresie obrony cywilnej. Liga współfinansowała budowę schronów, lotnisk i szkół lotniczych. Do 1939 roku do LOPP przystąpiło około 2 milionów członków.

Stanisław Gustaw Kramsztyk urodził się w 1923 roku jako syn Stefana Kramsztyka (1877-1943) i Jadwigi z Reychmanów (1885-1943). Stanisław zmarł w Otwocku na gruźlicę. Został tam pochowany na cmentarzu katolickim.
Jego ojciec, Stefan, wnuk słynnego kaznodziei Izaaka Kramsztyka, był lekarzem pediatrą i publicystą. W 1903 roku ochrzcił się. W czasie okupacji rodzina ukrywała się w Otwocku. Stanisław i Jadwiga zostali aresztowani i zamordowani w nieznanych okolicznościach.

Is part of collection: Muzeum Historii Żydów Polskich

Category: Pamiątki Historyczne

Rights: domena publiczna

Tags: Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, dokumenty imienne, Zagłada

Similar objects